Dárkové šeky

Pohlazení uměním, srdcové, hluboké, k přemýšlení, údivu, plné emocí, návykové, zdravé pro duši, sdílené, nemusíš chodit sám, nikdo nemusí, anebo taky jo, podle nálady. U nás se totiž toleruje různorodost, názory makové i nudlové, jinakost, fantasknost, mlčenlivost i zpěv.

Vymazlené kupónky radosti a zážitků jako dárek  jsou nově k dostání na pokladně Moravského divadla Olomouc. Obdarovaný si šek jednoduše za klubovou kartičku vymění.

Pro přátele, ségru, bráchu, jiné příbuzenstvo, výhru do tomboly, tu hezkou holku od vedle, souseda, co pomáhá bábě s počítačem, komukoliv pro potěchu, náruč zážitků a až 50% slevy na vstupy do našich divadel, kin, institucí, brány – držíme vám otevřené brány dokořán.

DO ÚTROB

Společná návštěva opery Modrovousův hrad

Společně jsme se se zájemci potkaly před Moravským divadlem. Následně jsem si vyslechly dramaturgický úvod a šly společně na představení, po kterém následovala debata s tvůrci.

S Arterem na festival

Koncem března jsme společně se členy navštívili film Dívčí gang, v rámci festivalu Jeden svět Olomouc, který se promítal v rámci festivalu Jeden svět Olomouc. Po promítání jsme v kavárně kina Metropol debatovali o filmu, krokodýlech a KMD Arter.

Po celou dobu festivalu měli držitelé karty KMD Arter 30% slevu.

KLUBOVÉ SETKÁNÍ

V měsíci dubnu proběhlo Klubové setkání na Konviktu v Atriu. Na arterovské akci vystoupilo sedm mladých umělců se svou tvorbou. Alena Ryšánková vystavovala své fotografie, mladá autorka Ozvěna zase básně. Mikrofonu se poté chopili Adam Kolář, Jiří Žák, Anežka Kolísková, Lenka Slavíčková a Michal Kadlec. Součástí večera byl také divadelní speed dating a koncert skupiny Ti co zrovna měli čas.

WORKSHOP ANIMACE

Začátkem března roku 2023 proběhl, ve filmovém sále na KDFS, workshop animace se Štěpánkou Pospíšilovou a Alenou Rysankovou. Štěpánka a Alča studovaly animaci na střední škole v Hradci Králové a nyní jsou součástí katedry filmových a divadelních studií Univerzity Palackého. Po teoretickém vhledu do historie animace následovala praktická část, ve které si Eliška, Barča a Majda  zkusily několik způsobů jak se animace vytváří a každá si navrhla svůj vlastní animovaný film.

WORKSHOP HERECTVÍ

Jako první workshop v roce 2023 (ze série Najdi se v umění) jsme pro členy připravili workshop herectví. Dvouhodinovou lekci vedl herec a improvizátor Ondřej Král, který je nyní v angažmá v divadle Šumperk. Naši členové zcela naplnili kapacitu workshopu a vyzkoušeli si několik hereckých technik a cvičení od improvizace po sehrávání situací. Po workshopu jsme společně u občerstvení debatovali nejen o Klubu mladého diváka. 

PROHLÍDKA DIVADLA TRAMTARIE

Před vánočními svátky Klub mladého diváka Arter stihnul prohlídku zákulisí v divadle Tramtarie, kterou doprovázel herec Marek Zahradníček. Jako nejstarší a nejzkušenější ze souboru nám krátce povyprávěl o historii divadla a jeho pozici v rámci olomoucké divadelní scény. KMD měl možnost nahlédnout do tzv. béčka, režijní kabiny i herecké šatny. Celá prohlídka měla velmi přátelský charakter, členové KMD byli aktivní a rádi se doptávali na různé informace. Prohlídka byla zakončena společným shlédnutím představení inscenace Láska, sex a internety režisérky Terezy Říhové.

PROHLÍDKA DIVADLA NA CUCKY

V říjnu jsme uspořádali prohlídku v Divadle na Cucky, kde nás provedla umělecká šéfka divadla Silvia Vollman. Prohlídku jsme započali v galerii XY a dále pokračovali na jeviště a následně do zákulisí. Podívali jsme se také do herecké šatny i zkušebny. Dozvěděli jsme se několik informací o historii divadla i dramaturgickém zaměření. Po prohlídce využili někteří členové návštěvu představení Otisky režiséra Štěpána Gajdoše.

BESEDA O RUSALCE – JAK JI VIDÍ CABANI?

Veřejná diskuse o nově vznikající inscenaci Rusalka, kterou připravilo Moravské divadlo ve spolupráci s Klubem mladého diváka Arter, proběhla v podvečer 14. listopadu. Za inscenační tým vystoupili režisér Šimon Caban, dramaturgyně Vilma Bořkovec a kostýmní výtvarnice Karolína Srpková. Každý z nich prvně představil svou vizi této opery. Rusalka Moravského divadla bude svým způsobem inovativní – tým hovořil o propojení tohoto pohádkového textu s aktuálními tématy. Zmíněny byly koncepty virtuální reality, heteronormativity nebo ekologické krize. Diskuse se následně přenesla do obecnější roviny. Hlavním tématem se tak stala role opery jako divadelní formy v dnešní době. Jak operu vnímá mladší publikum? Do jaké míry je možné do oper zasahovat a jaké inscenační postupy opera snese? Na tyto otázky se pokusí odpovědět Rusalka Šimona Cabana, premiéra se uskuteční 16.12. od 19 hodin v Moravském divadle.Beseda s příjemnou atmosférou trvala téměř hodinu a půl.

 

ZÁJEZD DO DIVADLA ŠUMPERK

Na začátku prosince jsme společně vyrazili na náš první zájezd do divadla Šumperk. Po příjezdu nás čekala prohlídka celého divadla, při níž jsme si poslechli historický úvod a seznámili jsme se tak s kontextem objektu. Naše cesta dále pokračovala do kostymérny, skladu rekvizit a jeviště, kde již byla vytvořena scéna k večerní inscenaci Mrzáka inishmaanského. Cestou do hereckých šaten jsme potkali herce a nahlédli, jak se na blížící se představení připravují. Ve zkušebně jsme pak jako jedni z prvních viděli návrhy scény k připravované inscenaci Šumperák (is not dead). Po prohlídce následoval dramaturgický úvod Michaela Sodomky a zhlédnutí představení Mrzák inihmaanský, režiséra Adama Doležal, které bylo pro všechny příjemným zážitkem. Po představení jsme společně s hercem Ondřejem Králem, který v inscenaci ztvárnil hlavní roli Billyho, poseděli a debatovali nejen o představení. Náš první zájezd se vydařil více než slibně a divadlo Šumperk jsme jistě nenavštívili naposled!

WORKSHOP SLAM POETRY

Po úspěšném cyklu workshopů v rámci Najdi se v umění v minulé sezóně jsme se rozhodli uspořádat volné pokračování s novou nabídkou. Prvním z nich byl workshop Slam poetry s Martinem Malíkem, který v roce 2022 vyhrál kvalifikaci ve slam poetry a v prosinci se utkal o titul mistra České republiky. Účastníci si poslechli jak probíhají jednotlivá vystoupení ve slamu, ale také nástrahy, které autory můžou potkat. Nakonec si vyzkoušeli svůj vlastní slam.

NOC DIVADEL

KMD Arter spojil síly s Moravským divadlem, Divadlem Tramtarie a Divadlem na cucky a připravil pro diváky bohatý sobtní program. Tématem jubilejního ročníku byli HRDINOVÉ a tým KMD Arter si v každém z olomouckých divadel připravil různá stanoviště, kde nabízel návštěvníkům doprovodné aktivity. V Moravském divadle byla připravena vědomostní „spojovačka“, která otestovala diváky jak dobře znají inscenace Moravského divadla. V Divadle na cucky se mohl každý seznámit s hrdiny spojenými nejen s Olomoucí a v divadle Tramtarie byli všichni návštěvníci seznámeni s Klubem mladého diváka Arter. Na noci divadel jsme se podíleli prvně a byla to pro nás skvělá příležitost. Moc se těšíme na další ročník!

PROHLÍDKA MORAVSKÉHO DIVADLA

Stejně jako minulou sezonu Klub mladého diváka uspořádal prohlídku zákulisí Moravského divadla. Na akci se přihlásilo 12 členů, které zákoutími největšího olomouckého divadla provedla tajemnice. Kromě historie divadla si členové mohli poslechnout historky o kuřeti v orchestřišti nebo o zásahu hasičů při hostování ve Stavovském divadle. Zblízka se podívali jak na jeviště, tak na provaziště. Cesta divadlem dále vedla několika zkušebnami nebo vlásenkárnou. Na konci hodinové prohlídky byl prostor i pro naše dotazy. Z prohlídky Moravského divadla se pomalu stává každoroční tradice KMD Arter, za což jsme velmi rádi.